Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Jak wybrać wielkość prześcieradła do łóżka

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nie tylko jakość wybranej pościeli decyduje o pełnym komforcie spania. Jedną z ważniejszych rzeczy decydujących o wygodzie spania jest dobrze dobrane prześcieradło. Zarówno spanie jak i ścielenie łóżka przy za dużym, czy za małym prześcieradle to naprawdę spory problem. Kierując się prostymi zasadami możecie bez trudu dopasować je do waszego łóżka. Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką i bez gumki.

Aby dobrać pasujące prześcieradło należy w pierwszej kolejności zmierzyć materac, zarówno jego szerokość, długość jak i wysokość. Często wymiar łóżka mylony jest z wymiarem ramy lub wymiarem pościeli, a żadna z tych wielkości nie jest prawidłowa. W przypadku różnych materacy ważne są ich wymiary a w szczególności wysokość, w różnych modelach może być ona bardzo różna. Są materace, które mają 12 centymetrów wysokości, a są i takie, które mają tych centymetrów 40. Dlatego tak istotne jest wzięcie tej wielkości pod uwagę. Rozmiar prześcieradła wbrew pozorom ma spore znaczenie, bo od niego zależy komfort snu. Ściągnięte, zrolowane lub zsunięte prześcieradło to niemal zawsze gwarancja nocnego wybudzenia i porannego niewyspania. Nikt nie będzie spokojnie spać, gdy mu niewygodnie.

Jak prawidłowo wybrać prześcieradło z gumką?

Niewątpliwie to właśnie prześcieradła z gumką należą do najchętniej wybieranych przez użytkowników modeli. Nie ma nic w tym dziwnego, bo takie prześcieradło zapewnia śpiącemu maksymalny komfort, a przy tym pozytywnie wpływa na estetykę samego łóżka. W przypadku tego typu prześcieradeł sprawa doboru odpowiedniego rozmiaru jest bardzo prosta, jeżeli mamy standardowy materac. Wielkość podana na opakowaniu odpowiada wielkości materaca i według tych danych powinniśmy je dobierać. Większość standardowych prześcieradeł z gumką pasuje doskonale na standardowe materace i jest prosta w założeniu jeżeli mamy łatwy dostęp do wszystkich rogów łóżka. Takie prześcieradło, jeżeli jest dobrze założone nie zwija się i pozostaje na miejscu nawet przy osobach mocno wiercących się w nocy. Problem może się pojawić gdy mamy materac nietypowy lub bardzo wysoki. Warto wtedy zwrócić uwagę na określoną w opisie prześcieradła pasującą wysokość materaca, najczęściej jest to 20 cm. Jeżeli mamy wysoki materac, a chcemy mieć prześcieradło z gumką pozostaje nam uszycie go na zamówienie lub wyszukanie specjalnych modeli dopasowanych do wysokich materacy. Ważne, aby zakład na prześcieradle z gumką pasował do wysokości materaca, wtedy gumka dobrze je trzyma i nie pozwala się im zsuwać. W przypadku gdy źle dobierzemy wysokość materaca do zakładu w prześcieradle, nie dość że całość będzie nie estetycznie wyglądać to jeszcze nie będzie odpowiednio trzymać się na materacu. Wymiary materaca muszą być w tym przypadku bardzo dobrze dopasowane.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła bez gumki?

Przy wyborze prześcieradła bez gumki trzeba kierować się podobnymi zasadami, co przy prześcieradle z gumką. Założone prześcieradło powinno zakrywać całą powierzchnię łóżka i dać się założyć pod materac na tyle, aby nie przesuwało się w czasie nocy. W przypadku standardowych materacy nie powinno być problemu z doborem odpowiedniego prześcieradła. Trochę inaczej jest z materacem o nietypowych wymiarach. Tu można posiłkować się prześcieradłami za dużymi lub sięgnąć po prześcieradło szyte na wymiar. Generalnie warto trzymać się zasady, że prześcieradło bez gumki powinno mieć przynajmniej 25 centymetrów zapasu do zawinięcia pod materac. Jeśli będzie go miało za mało, będzie się przesuwało. Za duży zapas też nie jest dobry, trudno będzie takie prześcieradło zawinąć pod materac. Dobrze zmierzone wymiary łóżka i dodany zakład sprawi że prześcieradło ułoży się równo na powierzchni materaca i założone pod niego nie będzie przesuwało się w nocy. 

Jakie prześcieradło na materac 160 x 200?

Rozmiar prześcieradła zależy od rozmiaru materaca, jaki planujemy nim zakryć. Dobór prześcieradła należy więc rozpocząć od dokładnego zmierzenia materaca – jego długości, szerokości oraz grubości/wysokości. Dopiero znając te wymiary, możemy rozpocząć poszukiwanie prześcieradła idealnego.

Jeżeli szukamy prześcieradła z gumką i mamy typowy materac wybór jest prosty. Kierując się rozmiarem podanym przez producenta mamy już gotowy model, wystarczy wybrać materiał i kolor. W takim przypadku łatwo jest dobrać odpowiednie prześcieradło. Pasujące prześcieradło z gumką pokrywa całą jego powierzchnię i równo obejmuje jego boki. W przypadku prześcieradeł bez gumki powinniśmy dodać około 15 – 30 cm do jego długości i szerokości, więc powinniśmy szukać prześcieradła w rozmiarze między 190 – 230 do 220 – 250. Wszystko zależy od tego jak wysoki mamy materac i czy leży on swobodnie na stelażu i zakładka z prześcieradła powinna być dłuższa, czy obejmuje go rama łóżka i dzięki temu możemy mieć mniejszy zapas materiału. Dobór prześcieradła jest niezwykle ważny, zarówno pod względem wielkości jak i materiału z którego jest zrobiony. Najczęściej prześcieradła wykonywane są z:

  • Makosatyny, bawełny egipskiej. To mocna bawełna najwyższej jakości. Prześcieradło wykonane z tego materiału to produkt luksusowy, miękki, ale o dużej wytrzymałości.
  • Satyny bawełnianej miękkiego, delikatnego i przyjemnego dla skóry materiału wyprodukowanego w 100% z bawełny. Doskonałe na lato. 
  • Jerseyu czyli połączenie bawełny i włókien syntetycznych, materiał tego typu jest miękki i przyjemny w dotyku. Doskonały na zimę.
  • Frotty czyli miękkiej i miłej dla skóry tkaniny uzyskiwana z bawełny i poliestru która dobrze chłonie wilgoć i sprawdzi się w chłodne dni.

Odpowiednio dobrane prześcieradło pod względem wymiarów i materiału z którego są wykonane zagwarantują Wam spokojny i relaksujący sen co noc. 

Comments are closed.

becarp.pl inc.org lusion-fp7.org