Ad
Ad
Ad
Turystyka

Dzieci, góry ze śniegiem i prawidłowe buty narciarskie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Tak jak narty są w różnych odmianach, tak i buty narciarskie mają różne typy budowy. Wybierając obuwie dla dzieci, trudniej nam ocenić, czy pasują im na nogę. Często nasze pociechy lubią nas przekonywać, iż te piękne buty są dla nich niesłychanie wygodne. Praktyka dopiero pokazuje, czy tak było w istocie. Jak zatem uniknąć rozczarowań i zbędnych wydatków?

Jak dopasować dziecku buty narciarskie?

Źle dobrane obuwie na narty może dzieciaka zniechęcić bardzo szybko. Pomyśli, że nie udaje mu się jazda tylko dlatego, że jest w tym kiepski. Tymczasem przyczyna może leżeć właśnie po stronie nieprawidłowo dobranych butów.

Sprawdzamy zatem długość wkładki do butów. Przyda się tutaj centymetr krawiecki. Dobrze mierzymy długość stopy dziecka. Długość wkładki musi być większa od długości stopy o 1 centymetr. Ewentualnie 1,5 cm. Powyżej tej liczby but będzie już stosunkowo za duży i niewygodny.

Ile skarpet w dziecięcym obuwiu?

Chcąc zaoszczędzić na wydatkach i wydłużyć życie narciarskiego obuwia dla dzieci na kilka sezonów, popełniamy błąd, kupując je zbyt duże. Sprytnie wówczas dokładamy dodatkową specjalną skarpetę do obuwia. Na długość zatem wszystko będzie dobrze.

Problem pojawi się przy zapinaniu buda klamrami. Tak mocno ścisną dziecku stopę, iż będzie ona narażona na słaby dopływ krwi. Szybko to spowoduje wychłodzenie nóg. Poza tym stopy będą drętwieć i zaraz potem pojawi się ich ból, co skutecznie zniechęci malca do narciarskiej jazdy.

Kupujmy buty narciarskie w obecności dziecka

Dobór obuwia do nart warto przeprowadzać razem z dzieckiem. Wyjmujemy wkładkę z buta i każemy dziecku stanąć na niej odpowiednią stopą. To skuteczny sposób, by być pewnym, iż zapewnienia dziecka o wygodzie nogi w środku buta jest uzasadniona.

Dzieci bardzo często kierują się wyglądem skorupy buta, zamiast ich komfortem. Wynika to z ich niewiedzy. Za ciasne będą upijać i wywoływać dolegliwości już wcześniej wspomniane. Zbyt duże spowodują bolesne otarcia skóry, a czasami mogą doprowadzić do wypadków, np. zgubienie narty wraz z butem.

Istotne szczegóły w doborze dziecięcych butów na narty

Warto zwrócić uwagę na ilość klamer przy obuwiu narciarskim dla dzieci. Buty w rozmiarze 15-20 powinny mieć 2 klamry.

Dla starszego dziecka noszącego rozmiar powyżej 20, należy wybrać buty z 3 klamrami. Klamry mają za zadanie utrzymanie stopy w bucie. Musi ona być unieruchomiona na tyle, by była chroniona przed kontuzjami np. skręceniem kostki.

Buty do nart jednoklamrowe kupujemy tylko w sytuacji, gdy maluch ma wysokie podbicie stopy lub jego łydka jest bardzo gruba bądź potrzebne są buty o rozmiarze mniejszym niż 14.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/buty-narciarskie-cat-18.

Comments are closed.