Ad
Ad
Ad
Turystyka

Side – miejsce, które warto odwiedzić

Pinterest LinkedIn Tumblr

Według niektórych turystów, to właśnie Side jest najlepszym miejscem, w którym można spędzić wakacje w Turcji. Nie Alanya, ale właśnie Side. To bardzo ciekawe podejście i nie ma co ukrywać, niezwykle praktyczne. Na wakacjach w Side można robić wiele interesujących rzeczy. Oczywistym jest, że można się opalać. Można pływać w ciepłym morzu. Można spacerować, imprezować i zwiedzać. Na dodatek jest to doskonałe miejsce wypadowe, dla wszystkich, którzy lubią wycieczki fakultatywne. Najważniejszą sprawą przemawiającą za wyborem tego miejsca na wakacje jest fakt, że ilość zabytków do zwiedzania jest ogromna.

Zabytki, które trzeba zobaczyć

Pora na odrobinę historii. Korzenie Side sięgają starożytności. I widać to dosłownie na każdym kroku. Najlepsze jest to, że zarówno przeszłość jak i teraźniejszość funkcjonują w równowadze. Tworzą jedność i dzięki temu pojawia się niepowtarzalna atmosfera. Na każdym kroku spotykamy się z jakimiś zabytkami. Ale nie oznacza to, że miasto jest stare i mało atrakcyjne. To miasteczko jest zabytkowe, ale nowoczesne. Ludzie tutaj mieszkają, pracują i odpoczywają. Wędrując pomiędzy zabytkami, których narodziny sięgają czasów antycznych. Można spacerować i chłonąć jego atmosferę. Jeżeli nie jesteśmy akurat na wakacjach w samym Side, to warto się do niego wybrać na wycieczkę. Lokalne biuro podróży AlanyaOnline.pl oferuje takie właśnie wycieczki fakultatywne.

Będąc w tym wspaniałym mieście na wycieczce, czy też spędzając tu całe wakacje, warto zobaczyć zabytki, które przetrwały do naszych czasów. A jest co oglądać, gdyż zabytków zachowała się masa.

  • Koniecznie trzeba zobaczyć Świątynie Ateny. Została ona wzniesiona II wieku i pomimo upływu wieków, nieustannie sprawia ogromne wrażenie. Wrażenie to wynika zarówno z ogromu świątyni, jej umiejscowienia, ale także związana jest z jej architekturą.
  • Doskonale zachowana Świątynia Apollina czeka na zwiedzających. Została wybudowana w II wieku naszej ery. Nadaj jest w doskonałym stanie i robi kolosalne wrażenie. Pomyśleć, co musieli czuć ludzie jej współcześni, kiedy widzieli ją po raz pierwszy. Skoro nadal robi ogromne wrażenie, to przed wiekami to wrażenie musiało być jeszcze mocniejsze. Jako ciekawostkę warto dodać, że na terenie świątyni nowożeńcy organizują sobie sesje fotograficzne. Zwiedzając ją, jest niemal pewne, że spotkamy jakichś fotografów szalejących ze swoimi aparatami i robiących zdjęcia młodym parom.
  • Moim zdaniem najpiękniejszego zabytku, czyli starożytnego teatru. Jest to monumentalna budowla. Tak, monumentalna to słowo, które najlepiej oddaje to, co ukazuje się naszym oczom. Starożytny teatr został wzniesiony przez Rzymian. Nawet dzisiaj ciężko jest zrozumieć, jak starożytnym udało się wybudować teatr, który mógł pomieścić nawet 15000 widzów. Ciągle można go zwiedzać. I dzięki temu poczuć się tak, jak czuli się dawniej przybywający z najdalszych zakątków starożytnego świata. Po co przybywali? No to oczywiste, aby wziąć udział w przedstawieniu, spotkać się ze znajomymi, zobaczyć coś nowego. Czyli nie różnili się tak bardzo od nas. Szkoda, że teraz w tym teatrze nie odbywają się cykliczne przedstawienia. Dobrze, że ciągle można go zwiedzać.

Jeśli ktoś myśli, że są to wszystkie zabytki, jakie można zobaczyć w Side, to jest w błędzie. Zabytków jest znacznie więcej. Są one wplecione w tkankę miasta. Wędrując ulicami można zobaczyć wiele świadectw historii. Niemal na każdym kroku są miejsca z historią, którą chciałoby się poznać. Tymi samymi ulicami chodzili starożytni. Oglądali tą samą fontannę. Muzeum zabytków powstało stosunkowo niedawno, ale ma sporo ciekawych eksponatów. Warto to wszystko zobaczyć. I warto poleżeć na plaży, opalać się i pływać w morzu. A kiedy znudzi się nam słodkie lenistwo, warto wybrać się na jakaś wycieczkę fakultatywną. Na stronie alanyaonline.pl można znaleźć wiele wycieczek, na które można pojechać właśnie z Side. Można jechać do Kapadocji, Pamukkale czy nawet do Istambułu.

Comments are closed.