Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Co robić, gdy zęby są nadwrażliwe? 

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nadwrażliwość zębów jest jedną z najczęstszych dolegliwości dentystycznych. Jej skutki są bardzo nieprzyjemne i wiążą się z ogromnym dyskomfortem. Dowiedz się, w jaki sposób rozpoznać nadwrażliwość zębów oraz jak ją leczyć. 

Czym jest nadwrażliwość zębów? 

Nadwrażliwość zębów to odsłonięcie tkanki zębowej. U osób zdrowych jest ona osłonięta grubymi warstwami szkliwa. Tkankę chronią również cement korzeniowy i dziąsła. W momencie, gdy nie spełniają one prawidłowo swoich funkcji, dochodzi do odsłonięcia. Nieokryta żadną warstwą ochronną zębina sprawia, że docierają do niej różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. Nie posiada ona więc odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami. Podrażnienie bardzo często dociera do zakończeń nerwowych poprzez kanaliki zębowe, powodując spory dyskomfort, a nawet ból. W takim przypadku niezbędne okazuje się leczenie stomatologiczne. Jeśli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości w okolicy zęba należy niezwłocznie udać się do stomatologa w celu uzyskania profesjonalnej pomocy. 

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

Nadwrażliwość zębów może dotknąć każdego. Najczęściej jednak są to osoby, u których można rozpoznać różnego rodzaju problemy ze szkliwem. Mogą to być wszelkiego rodzaju ubytki próchnicze lub wady zgryzu. Bardzo często dolegliwość wiąże się z innymi chorobami np. stanami zapalnym dziąseł czy paradontozą. Niekiedy to nadwrażliwości zębów dochodzi poprzez nieustanne zgrzytanie zębami lub z powodu nieodpowiedniej diety. Dostarczanie zbyt małej ilości witamin oraz spożywanie posiłków bogatych w kwasy sprawia, że ryzyko nadwrażliwości zwiększa się. Należy również wspomnieć, iż jedną z przyczyn, która może sprawić, że zęby stają się nadwrażliwe, jest ich nieprawidłowa pielęgnacja. Może to być między innymi: 

 

  • niedokładne szczotkowanie, 
  • omijanie nitkowania zębów,
  • stosowanie preparatów niedostosowanych do specyfiki uzębienia.

Objawy nadwrażliwości zębów – jak rozpoznać tę dolegliwość? 

Objawy nadwrażliwości zębów są zazwyczaj bardzo nieprzyjemne i powodują spory dyskomfort w spożywaniu posiłków. Charakterystyczną cechą jest krótki, jednak dość intensywny ból. Związany jest on z dotarciem do odsłoniętej tkanki bodźca. Najbardziej odczuwalny jest dyskomfort w trakcie jedzenia zbyt gorących lub zimnych posiłków. Może również pojawiać się nieprzyjemny ból w trakcie wykonywania szczotkowania lub nitkowania zębów. Niekiedy nadwrażliwość uwydatnia się nawet w trakcie wdychania chłodnego powietrza. Niezależnie od tego, jak intensywny jest ból, należy udać się do specjalisty w celu złagodzenia objawów i wyleczenia dolegliwości. 

Jak leczona jest nadwrażliwość zębów?

Diagnoza nadwrażliwości zębów stawiana jest w gabinecie dentystycznym. Leczenie stomatologiczne polega przede wszystkim na zasłonięciu odsłoniętych kanalików zębinowych. Lekarz stomatolog wykonuje specjalny zabieg, który wiąże się z zastosowaniem specjalnego preparatu, nakładanego na tkankę zębową. Dzięki temu zmniejsza się reakcja bodźców nerwowych. Istnieją również inne, mechaniczne techniki zamykania otwartych kanalików zębinowych. To, jaką metodą ostatecznie odbędzie się leczenie, zależy od specyficznych cech danego pacjenta. Decydując się na wizytę u stomatologa, dobrze jest wybrać miejsce, w którym przyjmują jedynie doświadczeni lekarze, opierający się na profesjonalnej wiedzy. Leczeniem nadwrażliwości zębów zajmują się między innymi specjaliści dostępni w AllSmiles Dental. Indywidualne podejście do pacjentów oraz wieloletnie doświadczenie pozwalają na wprowadzenie najbardziej skutecznego leczenia, które przyniesie ulgę pacjentowi już po pierwszej wizycie. 

 

Comments are closed.