Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Bagażniki samochodowe – rodzaje i sposób montażu

Pinterest LinkedIn Tumblr

Niezaprzeczalnie bagażnik dachowy jest w przypadku aut osobowych wspaniałym wyposażeniem dodatkowym, które znacząco zwiększa dostępną przestrzeń bagażową, czyniąc każdy dłuższy wyjazd o wiele przyjemniejszym. Warto się zatem w niego zaopatrzyć, co nie jest takie proste, ponieważ bagażnik dachowy musi być dopasowany do modelu naszego samochodu. Jakie zatem mamy rodzaje bagażników dachowych? Jakie są sposoby ich montażu?

Bagażnik bazowy

Zaopatrzenie swojego samochodu w bagażnik dachowy powinno rozpocząć się od sprawdzenia, z jakim typem fabrycznego montażu bagażnika dachowego mamy do czynienia. Jest to konieczne, ponieważ właśnie tym będziemy musieli się kierować przy wyborze bagażnika bazowego, który ma zazwyczaj postać dwóch belek z dedykowanymi do ich montażu specjalnymi uchwytami. Najprościej będzie, jeśli nasz dach jest wyposażony w relingi. W takiej sytuacji do dyspozycji mamy szereg uniwersalnych bagażników, które montuje się szybko i wygodnie.

Problem pojawia się wtedy, gdy nasz dach wyposażony jest w specjalne punkty, do których należy przymocować bagażnik bazowy. Jeśli jeździmy samochodem mniej popularnym to niestety, ale rozwiązania uniwersalne nie będą dla nas dostępne. Wtedy najczęściej musimy szukać produktów dedykowanych dla marki i modelu naszego auta (sprawdź na iParts.pl). Ostatnim sposobem mocowania bagażnika dachowego jest jego montaż do krawędzi dachu. Kiedy już znajdziemy odpowiedni bagażnik bazowy, możemy przejść do kolejnego etapu, bo belki bazowe to dopiero początek.

Bagażnik samochodowy typu box

Zamontowane belki bagażnika dachowego posłużą nam do przymocowania bagażnika właściwego, którym najczęściej jest box. Są to bagażniki dachowe w postaci smukłych i najczęściej podłużnych skrzynek, które ze względu na swój kształt określane są także jako trumna. Boxy charakteryzują się dość zróżnicowaną pojemnością i wielkością, co pozwala dopasować bagażnik do długości dachu samochodu.

Warto bowiem pamiętać, że box dachowy nie powinien wychodzić poza jego przednie i tylne krawędzie, może w takiej sytuacji uniemożliwić otwarcie tylnej klapy bagażnika lub zasłonić widoczność kierowcy (przysłaniając np. sygnalizację świetlną). Bagażniki dachowe typu box pozwalają na łatwy transport bagażu lub sprzętu sportowego (np. nart). Przy czym markowe produkty wyposażone są w zamki, które uniemożliwiają obcym osobom zarówno otwarcie boxu, jak i jego zdemontowanie.

Bagażnik rowerowy

Boxy w zależności od swojego rodzaju, mogą pomieścić naprawdę sporo bagażu, jednak jeśli chcemy przewieźć gdzieś rower, musimy zaopatrzyć się w coś innego. W przypadku bagażników dachowych możemy zdecydować się na specjalne uchwyty, które pozwolą nam na bezpieczny transport rowerów na dachu samochodu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. 

Dostępne są bowiem także bagażniki rowerowe (https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,bagazniki,66-208.html) montowane z tyłu samochodu np.platformy rowerowe instalowane do haka holowniczego czy specjalne bagażniki rowerowe montowane na tylnej klapie. W zależności od typu bagażnika można przetransportować od 1 do nawet 4 rowerów jednocześnie. Takie rozwiązanie pozwala również na zachowanie przestrzeni dachowej dla boxu, co pozostawia nam do dyspozycji dużą przestrzeń bagażową.

Comments are closed.