Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Zakup auta – podatek od kupna samochodu PCC

Pinterest LinkedIn Tumblr

Decydując się na zakup samochodu, musimy mieć świadomość, jakie formalności na nas czekają. Jednym z podstawowych jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek od kupna samochodu PCC nie ma stałej ceny. Co warto wiedzieć o tym zagadnieniu? Czy istnieją sytuacje w których nie mamy obowiązku opłacenia podatku PCC?

Czym jest podatek od kupna samochodu PCC?

Kupując samochód, warto przygotować sobie listę spraw, które musimy uregulować. Jedną z nich jest podatek od kupna samochodu PCC. Jest to podatek od czynności cywilnoprawnych i obowiązuje on każdego, kto zawiera umowy kupna-sprzedaży, darowizny czy pożyczki. Kupujący samochód nierzadko są przekonani, że podatek od kupna samochodu PCC powinien płacić ten, kto pozbywa się pojazdu. Niestety – jest odwrotnie. Na uregulowanie tej opłaty kupujący pojazd mają dokładnie 14 dni. Wysokość podatku od kupna samochodu PCC wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. Istnieją jednak ściśle określone sytuacje, w których nie ma obowiązku płacenia PCC. Ma to miejsce kiedy samochód kupowany jest w salonie samochodowym, w komisie, ale tez kiedy samochód nabywamy od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. PCC nie obowiązuje również, kiedy cena samochodu jest niższa niż 1000 zł. Kiedy samochód sprowadzany jest zza granicy, nie ma obowiązku płacenia PCC – wtedy jednak obowiązuje nas konieczność zapłaty podatku akcyzowego.

Ile wynosi podatek od kupna samochodu PCC?

Wcześniej wspomnieliśmy, że podatek od kupna samochodu PCC wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. Urzędnicy dysponują specjalnymi tabelami, pozwalającymi na porównanie cen rynkowych samochodów tego samego typu. Oznacza to, że próby zaniżenia wartości samochodu, i tym samym zaniżenia podatku PCC, szybko wyjdą na jaw. Brak opłacenia podatku PCC wiązać się będzie z karami finansowymi.

 

Comments are closed.