Palmy to rośliny, które kojarzą się z egzotycznymi krajami. Wakacje, słońce oraz palmy. Na szczęście jest wiele odmian tej rośliny, która świetnie radzi sobie w naszych mieszkaniach. Dzięki temu odrobinę egzotyki możemy mieć we własnym salonie. Co warto wiedzieć o hodowli palmy?
Jak wybrać odpowiednią palmę?
Palmy to rośliny egzotyczne należące do rodziny arekowatych. W naturze są to drzewa, które dorastają nawet do 6 metrów wysokości. W warunkach domowych mogą osiągnąć 2-3 metry wysokości, oczywiście, gdy będą miały do tego odpowiednie warunki.
Palma to roślina drzewiasta. Na szczycie liście tworzą efektowny pióropusz, który jest ozdobą rośliny. Trzeba wiedzieć, że palmy nie tworzą bocznych odgałęzień. Przez całe swoje życie plama będzie miała wyłącznie jeden pąk wierzchołkowy.
Palmy to rośliny, które mają ponad 3 000 gatunków. Najpopularniejsze w uprawie domowej to daktylowiec, nazywany palma fenicką, chamerops niski, kokos czy waszyngtonia, która swoją nazwę zawdzięcza prezydentowi USA.
Wymagania palm
Palmy to rośliny egzotyczne. Nie znaczy to jednak, że dobrze czują się w pełnym słońcu. Jedynie palma kokosowa i daktylowa będzie czuła się idealnie wystawiona na mocne słonce. Większość roślin woli światło rozproszone, które delikatnie pada na drzewka.
Palmy to rośliny, które lubią ciepło. Osoby, które mają taras lub balkon mogą latem wystawić swoje rośliny na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że ważne jest stopniowe przyzwyczajenie rośliny do zmiany warunków. Nie można również wystawić kwiatów na balkony południowe, gdyż liście dostaną poparzeń słonecznych. Brązowe, nieregularne plamy będą sygnałem, że kwiat źle czuje się w tym miejscu.
Bardzo ważnym elementem pielęgnacji palm jest podlewanie. Donica, w której znajduje się roślina koniecznie musi mieć otwory w dnie, przez które będzie uchodził nadmiar wody. Korzenie, które będą zamoczone bardzo szybko zaczną gnić.
Drzewka trzeba podlewać solidnie, ale nie zbyt często. Z kolejnym podlaniem należy poczekać, aż wierzchnia warstwa ziemi delikatnie przeschnie. Nie można jednak dopuścić do przesuszenia korzeni. Od marca do października palmę nawozimy co dwa tygodnie. Takie odżywienie palmy pozwoli jej zdrowo rosnąć.
Trudnością w hodowli palm jest mała wilgotność powietrza. Jest to dużym problemem zimą, gdy kaloryfery grzeją pełną parą. Nawilżanie palm jest koniecznością. Trzeba jednak wiedzieć, że spryskiwanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Chcąc stworzyć idealny klimat dla rośliny warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Ustawiony na 50-60% zapewni idealne warunki.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/palmy-palmy-mrozoodporne.html.
Comments are closed.