Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Czym są gumy strzykowe?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Branża mleczarska, dla prawidłowego funkcjonowania przetwórstwa i pozyskiwania wyrobów mleczarskich, wymaga dobrego i funkcjonującego zautomatyzowania całej produkcji. Aby uzyskać produkty mleczarskie dobrej jakości i aby proces produkcyjny przebiegał sterylnie i komfortowo (zarówno dla zwierząt, jak i pracy człowieka), niezbędne jest wymienianie detali i akcesoriów wchodzących w skład mechanizmu pozyskiwania mleka od krów. Takimi elementami są produkty z gumy i kauczuku, które tworzą formę silikonową – łatwą w utrzymaniu i pielęgnacji. Czym są gumy strzykowe i jaką wartość wnoszą do branży mleczarskiej?

Gumy strzykowe – co to jest?

Gumy strzykowe są ważnym elementem współczesnych technologii używanych do pozyskiwania, produkcji i przetwórstwa mleka i produktów mlekopochodnych. Gumy strzykowe są częścią sprzętu udojowego. Element ten zakładany jest w miejscu bezpośredniego kontaktu z krowim wymieniem. Gumy strzykowe wykonane są z silikonu, który poddany procesom sterylizacji (realizowanej w wysokich temperaturach) nie ulega zniszczeniu. W niskich temperaturach natomiast silikon nie zmienia plastyczności i elastyczności, która jest niezbędna, aby dostosować się do ciała krowiego wymiona. Przez gumy strzykowe widoczny jest cały proces pozyskiwania i przepływu mleka z wymienia do dojarki. Dzięki temu można zaobserwować czy proces i przebieg dojenia jest realizowany prawidłowo.

Dlaczego gumy strzykowe są ważne w pozyskiwaniu mleka z `?

Dawna hodowla krów, gdzie dojenie następowało ręcznie, jest teraz tylko rzeczywistością nielicznych gospodarstw rolnych. Wielkie przetwórstwa, mając cały zmechanizowany proces pozyskiwania mleka, oparte są na urządzeniach, które masowo dokonują dojenia setek, a nawet tysięcy krów. Celem maszyn jest zminimalizowanie ilości pracy zakładu, przyspieszenie pozyskiwania mleka i obniżenie kosztów utrzymania bydła. Stąd też prawidłowe ich funkcjonowanie wymaga stałej amortyzacji i usuwania elementów uszkodzonych lub pracujących nieprawidłowo. G mimo swojej trwałości, czasami mogą wymagać renowacji i wymiany na nowe. Wraz z nimi, do konserwacji sprzętu, mogą posłużyć także rurki silikonowe, naczynia silikonowe, przewody i uszczelki – aby cały proces był w pełni sprawny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gum strzykowych?

Gumy strzykowe powinny cechować się wysoką jakością i swoją unikalną budową, opartą na główce i trzonie. Główka i jej średnica powinna być dopasowana do strzyka krowy, a druga część znajdująca się u nasady strzyka, musi cechować się odpowiednią miękkością. Jest to istotny aspekt, by nie uszkodzić i nie skaleczyć wymiona krowy, kiedy trzon będzie nieprawidłowo dopasowany. Silikonowe gumy strzykowe powinny być również przezroczyste, aby móc kontrolować na bieżąco proces dojenia krów przez maszynę i odpowiedni odpływ mleka z wymion. Wybierając gumy strzykowe, warto mieć na uwadze ich wymianę co 6 miesięcy lub po okresie wykonania ok. 2500 dojeń. Wówczas, po wielu procesach sterylizacji, kiedy guma będzie już gorszej jakości, może bez wahania zostać wymieniona na lepszej jakości elementy.

Zautomatyzowany system do dojenia, czyli jakie gumy strzykowe wybrać do prawidłowego ich działania?

W związku z faktem, że gumy strzykowe są montowane w miejscu strzyku wymion krowich, muszą być one na tyle wygodne i bezproblematyczne dla zwierzęcia, aby proces pozyskiwania mleka nie był bolesny i nieprzyjemny. Zły montaż strzyków może powodować rany na skórze lub otarcia u zwierząt, a co za tym idzie – możliwość pojawienia się stanów zapalnych, których następstwem jest zanieczyszczenia pozyskanego mleka. Mleko może mieć wówczas w swoim składzie niepożądane bakterie, a nawet krew, a z tym wiąże się zamknięcie całego procesu produkcyjnego. Chcąc temu zapobiec, regularna wymiana akcesoriów i elementów potrzebnych do pozyskiwania mleka oparta na bieżącej konserwacji, jest niezbędna. Gumy strzykowe wykonane z silikonu są głównym i pierwszorzędnym wyposażeniem każdego przetwórstwa mleczarskiego, jeżeli wykonuje się proces poboru mleka na masową skalę.

Comments are closed.