Prowadząc e-commerce często napotyka się niespodziewane przeszkody związane z logistyką. Usługi fulfilment powstały, by odciążyć przedsiębiorców i zapewnić kompleksową obsługę klienta sklepu internetowego. Na czym polegają i czy są dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy?
Fulfilment – co to jest?
Fulfilment polega na przekazaniu obsługi logistycznej sklepu internetowego zewnętrznemu operatorowi. Podwykonawca bierze na siebie obowiązki związane z magazynowaniem, wysyłką, obsługą klienta i uzupełnianiem towaru. Dzięki temu, właściciel e-commerce może skupić się na rozwoju w obszarach takich jak marketing czy strategia. To rozwiązanie biznesowe zapewnia również fachową opiekę nad asortymentem. Dzięki wysokiemu zorganizowaniu partnera logistycznego, produkty e-sklepu trafiają od dostawcy do magazynu, gdzie są odpowiednio przechowywane, pakowane i wysyłane do klientów.
Co obejmują usługi fulfilment?
Wsparcie zewnętrznego partnera w obsłudze sklepu internetowego obejmuje szeroki zakres procesów logistycznych. Firma fulfilmentowa zarządza zapasami, kontroluje jakość towarów, kompletuje zamówienia i obsługuje dropshipping. Ponadto, można jej zlecić wydruk dokumentów handlowych, etykietowanie produktów czy wykonywanie pomiarów towaru, służących do prezentacji na stronie sklepu. Kompleksowa obsługa klienta zajmuje się zwrotami i reklamacjami, a pracownicy magazynu mogą odzyskiwać wartość zwróconych produktów przez wykonanie usług krawieckich i ponowne zapakowanie. Jeśli wirtualny sklep używa specjalnych opakowań, na przykład ekologicznych lub sygnowanych logiem firmy, operator fulfilment upewni się, że każda przesyłka będzie spełniała jego standardy. Obsługa logistyczna ma nieustannie pod kontrolą stan magazynowy towarów i jest w stanie szybko go uzupełnić.
Dlaczego warto korzystać z usług fulfilment?
Fulfilment to szeroka, kompleksowa obsługa sklepu internetowego. Niesie ze sobą wiele korzyści:
- brak kosztu najmu magazynu,
- gwarancja przechowywania produktów w odpowiednich warunkach,
- zautomatyzowana obsługa zamówień,
- kontrola stanów magazynowych,
- szybsza wysyłka.
Efekt skali
Dzięki dużej skali działania operatora, zmniejszają się koszty magazynowania. Dodatkowo, powierzchnia i liczba pracowników przeznaczona na towary konkretnego sklepu jest dostosowana do aktualnego zapotrzebowania. Branże notujące sezonowy wzrost sprzedaży, na przykład sklepy z rowerami na wiosnę, potrzebują mniej miejsca w magazynie zimą. Dzięki korzystaniu z usług outsourcingowych, nie ma konieczności utrzymywania dużej powierzchni przez cały rok.
Operatorzy logistyczni są w stanie wynegocjować również bardziej korzystne umowy z kurierami niż małe firmy. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju opakowań. Producenci folii, pudełek i wkładów oferują większym partnerom bardziej przystępne ceny. Przekłada się to na znacznie niższy koszt dostawy. Ze względu na pracę magazynów do godzin wieczornych, zamówienia mogą być realizowane nawet tego samego dnia, co nie jest możliwe w mniejszych przedsiębiorstwach.
Fulfilment – dla kogo?
Usługi outsourcingowe typu fulfilment dedykowane są przede wszystkim średnim i małym przedsiębiorstwom. Szczególnie w przypadku niedysponowania wystarczająco dużym magazynem, warto skorzystać z doświadczenia i zasobów zewnętrznej firmy. Korzystanie z zaplecza logistycznego pozwala także przygotować się na nagły wzrost sprzedaży, który w przeciwnym wypadku mógłby sparaliżować działanie sklepu internetowego.
Comments are closed.