Do kosztów utrzymania wozu należy corocznie doliczać zakup polisy OC. Każdy kierowca ponosi z tego tytułu inne koszty, mimo tego, że zakres ubezpieczenia określony jest ustawowo, więc warunki umowy w poszczególnych towarzystwach niemal wcale się od siebie nie różnią. Zatem co wpływa na wysokość składki? Sprawdź!
Dane kierowcy
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na koszt zakupu polisy są wiek oraz doświadczenie kierowcy. Niestety, młodzi właściciele swoich pierwszych samochodów obciążeni są największymi kosztami. Wraz z latami spędzonymi za kierownicą i bezszkodową jazdą wzrastają zniżki, które znacząco obniżają wysokość składek. Ponadto, dla ubezpieczyciela nie bez znaczenia jest miejsce zamieszkania kierowcy (im większe i bardziej ruchliwe jest miasto, tym bardziej zwiększa się ryzyko stłuczki) i jego stan cywilny (zakłada się, że rodzice prowadzą bardziej rozważnie). Towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę również sytuację ewentualnego współwłaściciela pojazdu.
Parametry wozu
Duży wpływ na poniesione koszty mają również dane techniczne ubezpieczanego pojazdu – jego marka i model, pojemność silnika, przebieg, rok produkcji… Wydawało by się, że ubezpieczenie starego, wysłużonego wozu generuje bardzo niskie koszty. Nic bardziej mylnego! Często im starszy jest pojazd, tym wyższa jest składka. Na podstawie parametrów specjaliści szacują wypadkowość pojazdu oraz koszty jego ewentualnej naprawy.
Kalkulator OC i AC – sposób na oszczędność
Kalkulator OC AC usprawni proces poszukiwania optymalnej oferty. Aby poznać wysokość swojej składki w poszczególnych towarzystwach, wystarczy jedynie wypełnić prosty formularz. Dzięki internetowym porównywarkom znalezienie najtańszej polisy staje się dziecinnie proste!
Comments are closed.